Internetes lelkigondozás
Az Internetes lelki gondozásnak jól dokumentált háttere van, tudományos szinten végzik, és többéves múltra tekint vissza
Kialakulása:
1996. november 22-23-án, Frankfurtban került megrendezésre az I. Európai Keresztyén Internet Konferencia, több európai ország egyházainak részvételével. (Németország, Ausztria, Svájc, Nagy-Britannia, Hollandia, Dánia, Svédország, Finnország, Magyarország .) A konferencián részt vett a világ legelső internetes lelkigondozó hálózatát létrehozó Jakob-Vetsch-Talmann svájci lelkész, aki a "Lelkigondozás az Interneten keresztül" című munkacsoportot vezette, és egy informatikus Stefan K.G. Kegglin, akinek nevéhez fűződik még. Ez az ökumenikus szolgálat 1995. szeptemberben kezdte meg működését a virtuális világban.
Célkitűzéseik szerint: az Internet felhasználóknak virtuális vándorútjuk során pihenőhelyekre van szükségük. A szolgálat alapmotivációja: a keresztyén hitből fakadó önzetlen segítségnyújtás. A munkát kezdetben komoly szakmai és lelki gondozói tapasztalatokkal rendelkező, elismert lelkipásztorok látták el, akik a szolgálatot önszántukból, ellenszolgáltatás nélkül látták el. Később a munkatársak köre bővült és pszichológusok is csatlakoztak hozzájuk. A lelki gondozói hálózat fokozatos fejlődésen ment keresztül:
1996. májusban megnyílt a "Parróchia Internet"- az olasz nyelvű felhasználók számára; 1997. márciusban útjára indult a dán nyelvű lelki gondozás is;
1997. szeptemberben angol nyelven vélt hozzáférhetővé;
1997. októberben a magyar felhasználók előtt;
1998-ban a holland nyelvű, amivel párhuzamosan a gyászolók felé irányuló lelki gondozás is;
A szolgálat mára "hét nyelven beszél", a világban hét különböző nyelven vehető igénybe. Az Internetes lelki gondozás mellett, útjára indult az SMS- lelki gondozás, a "levelező- lelki gondozás"(email) formája, és a chat forma is.
Az Interneten megjelenő egyházak kezdeti fokán ún. bemutatkozó oldalak összeállítása volt a gyakorlat, ami a puszta megjelenésre korlátozódott, feltüntetve sok hasznos információt. Továbbá a különböző szövegek közzététele, a jelentősebb konferenciák megörökítése, a honlapokban lényeges tartalom-szolgáltatás. Jó ez, hisz a böngészők számára lehetőséget nyújt nemcsak profán oldalakkal való találkozásra, hanem akár magával a szentírással is, valamint a lelkipásztorok írásaival is.
Az Internetes lelki-gondozás esetében a "munkaközeg" sajátosságai alatt, elsősorban nem is annyira a számítógépes vonatkozású ismeretekre kell gondolnunk, hanem olyan komplex jelenségekre, amelyek átívelnek a teológia, az informatika, a szociológia, és a pszichológia területein. Az összetett látásmód nélkülözhetetlen, mára olyan összefoglaló meghatározássá fejlődött, amely különböző szolgálati területek összességét foglalja magában. Ezek felosztását így lehet csoportosítani:
A kommunikációs körökre osztott, bizonyos "átfutási idővel" működő (pl. email) segítségnyújtás.
A valós idejű segítő kapcsolat: chat kliens, internet telefon= skype, ahol minden "élesben" történik.
Az 1-2. kombinációjaként, egyfajta 3. -ként foghatjuk fel az SMS/MMS lelki gondozást, mi szintén kommunikációs körökre oszlik, mégis valós idejű segítségnyújtásra képes.
Valamennyi "virtuális" lelki gondozási forma specifikus felkészülést igényel, és más-és más kihívások elé állítja a lelki gondozókat. A cybertérnek vannak általános törvényszerűségei, amelyek a virtuális lelki gondozás valamennyi típusára egyaránt érvényesek, bár az egyes területek eltérő felkészülést és beállítottságot igényelnek.
Egyfelől olyan új távlatokat nyit meg az ember számára, ami korábban el volt zárva a hétköznapi ember elől,
másfelől az ember egyfajta "lelkesedéssel", "rácsodálkozással" fogadja a sok információt, éppen ezért hosszú ideig képes a képernyő előtt tartani a figyelem teljes kapacitásával.
A virtuális világ sajátos közeget nyújt a lelki gondozás számára. Alapjaiban eltér hétköznapi életünktől, ennek következtében sok szabály is másképp működik, mint megszoktuk. A "Háló" rabul is ejtheti foglyait, éppen ezért fontos, az egészséges egyensúly érdekében, egy egészséges valós háttér, megfelelő kapcsolatrendszerekkel, és egzisztenciális feltételekkel. Statisztikák igazolják, hogy az internetes lelki gondozásoknak már a kezdetektől fogva sok munkájuk van ebben a kontextusban.
Emberi kapcsolatok
- A személyiség vonatkozásai
- Hitbeli, egyházzal kapcsolatos kérdések
- Egyéb: információ, felvilágosítás.
Keresztyén missziói direktívák értelmében, felelősséggel tartozunk, hogy a sokszor, a másképpen, más eszközzel el nem ért emberek érdekében effektív segítséget nyújtsunk, hogy a "virtuális életközegben," az azt felhasználók valóságos segítséget élhessenek meg. A keresztyén ember segítőkezet nyújt felebarátjának, ezzel is vallást tesz Krisztusról.
"Cselekedjünk jót mindenekkel.." (Gal. 6:10.)
"Ti is azért legyetek készek?" LK. 12:40. "Aki tehát vallást tesz rólam az emberek előtt.. "Mt.10: 32.